TR | EN

Sürdürülebilirlik için LPG’nin rolü önemli

Sürdürülebilirlik için LPG’nin rolü önemli 

Dünya LPG Derneği – WLPGA tarafından, daha temiz, daha güvenli ve daha sağlıklı bir dünya için geçtiğimiz yıl ilan edilen ‘7 Haziran Dünya LPG Günü’nü ikinci kez kutluyoruz.

Ekonomik, verimli, çevreci, taşınabilen, kolay ulaşılabilen ve önemli bir altyapı gerektirmeyen LPG, bugün bütün dünyada ‘temiz enerji’ olarak tanımlanıyor. Sürdürülebilirlik politikaları kapsamında başta gelişmiş ülkeler olmak üzere dünyada pek çok ülke tarafından teşvik edilen LPG, muadil yakıtlara oranla daha düşük emisyon değerlerine sahip. Doğaya ve çevreye duyarlı, temini kolay, taşınabilen ve güvenli bir enerji kaynağı olan LPG, günümüzde 1.000’e yakın kullanım çeşitliliği ile dünya genelinde bir milyardan fazla insan tarafından kullanılıyor. Bu temiz enerji kaynağının kullanımı, tüm dünya ile birlikte ülkemizde de her geçen gün daha da artıyor.

Ayrıca özelliklerinden dolayı LPG, birbiri ardına yaşadığımız depremler ve bugün içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde de ‘Kara Gün Dostu’ olarak bir kez daha öne çıktı.

Çocuklarımıza sağlıklı, sürdürülebilir bir dünya bırakabilmek, ülkemizin gelişen enerji ihtiyacında kaynak çeşitliliği ve güvencesi sağlayabilmek üzere, ülkemizde LPG’nin daha etkin bir şekilde kullanılması için hep birlikte çalışmaya devam etmeliyiz.

Yaşanabilir sağlıklı ve temiz bir dünya temennisi ile ‘7 Haziran Dünya LPG Günü’nü kutluyoruz.

Eyüp Aratay

Türkiye LPG Derneği Başkanı