TR | EN

Otogaz sistemlerinin depoları, 10. yılını doldurduğunda araçlardan sökülecek.

Otogaz sistemlerinin depolari, montaj tarihi itibariyle 10. yilini doldurdugunda araçlardan sökülecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanligi, kullanim ömrünü bitiren otogaz sistemlerini tasiyan araçlarin tehlike arz etmesini engellemek için harekete geçti. Bakanlik, vatandaslarin söz konusu tehlikeye maruz kalmamasi için bir mevzuat degisikligi çalismasi baslatti.

Mayis ayinda yürürlüge girmesi planlanan degisiklikle, otogaz sistemlerinin depolari, montaj tarihi itibariyle 10. yilini doldurdugunda araçlardan sökülecek. Otogaz sisteminin diger aksamlari ise yapilacak testlerden basariyla geçmesi halinde kullanilmaya devam edecek, aksi halde bu parçalar da depolar gibi rafa kalkacak.

LPG'li tüm araçlar kayit altina alinacak

Hazirlanan mevzuat degisikligine göre, trafikteki otogaz sistemi tasiyan tüm araçlar, bir sistem altinda kayda alinacak. Bu sayede Bakanlik, söz konusu tüm araçlari yakindan takip edebilecek. Gereken sartlari tasimayan sistemlere sahip araçlar, muayeneden geçemeyecek. Söz konusu kontrolde, tanklar her sartta araçlardan sökülecek. Otogaz sisteminin diger aksamlari ise yapilacak testlerden basariyla geçmesi halinde kullanilmaya devam edecek.

http://www.petroturk.com/HaberGoster.aspx?id=8759&haber=LPGye-10-yil-ayari