TR | EN

Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi (AKİS) Yaz Dönemi Raporu Yayımlandı.

Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu, Türkiye 2012 Yili Akaryakit Kalitesi Izleme Sistemi (AKIS) Yaz Dönemi Raporu’nu yayimladi. 

Rapora göre; yaz dönemi motorin numunelerinin alinma tarihleri Mayis, Haziran ve Temmuz aylarini kapsamakta olup 201 adet numune alinmistir.

Ulusal marker seviyesi geçerli olan motorin numunelerinin %3,98’i teknik düzenlemelere aykiri çikmistir. Bir baska deyisle ulusal marker seviyesi geçerli olan motorin numunelerinin %96,02’si teknik düzenlemelere uygundur.

Yapilan ölçümler sonucunda ulusal marker seviyesi geçersiz motorin numunesine rastlanmamistir. Teknik düzenlemelere aykiri motorin numuneleri Adana, Adiyaman, Bingöl, Diyarbakir, Hatay, Kahramanmaras, Kilis ve Sanliurfa illerinden alinmistir.

Kursunsuz Benzin 95 Oktan numune alinma tarihleri de Mayis, Haziran ve Temmuz aylarini kapsamakta olup 167 adet numune alinmistir. Ulusal Marker sonucu geçersiz kursunsuz benzin 95 oktan numunesine rastlanmamistir. Teknik düzenlemelere aykiri numuneler Bingöl, Diyarbakir, Elazig, Gaziantep, Istanbul, Kahramanmaras, Kilis ve Mus illerinden alinmistir.

Katkili Kursunsuz Benzin 95 Oktan satisi az oldugu için AKIS kapsaminda yaz dönemi için iki adet örnek seçilmistir. Buna karsin, örnekleme seçilen istasyonlarda Katkili Kursunsuz Benzin 95 Oktan satisi olmadigindan numune alinamamistir.

2012 yilinda AKIS kapsaminda yaz dönemine iliskin alinan;

  • Motorin numunelerinin %96,02’si ve Kursunsuz Benzin 95 Oktan numunelerinin ise %94,10’u teknik düzenlemelere uygun çikmistir.
  • Alinan Motorin ve Kursunsuz Benzin 95 Oktan numunelerinin tamaminin ulusal marker referans cihaz ölçüm sonucu geçerli çikmistir.
  • Katkili Kursunsuz Benzin 95 Oktan satisi az oldugu için Baskanligimizca AKIS kapsaminda yaz dönemi için 2 adet örnek istasyon seçilmistir. Diger taraftan söz konusu istasyonlarda Katkili Kursunsuz Benzin 95 Oktan satisi yapilmamaktadir. Katkili Kursunsuz Benzin 95 Oktan’in mevzuat geregi dolasimdan kaldirilacak olan 1/1/2015 tarihini beklemeksizin kaldirilmasinin da piyasaya herhangi bir olumsuz yansimasinin olmayacagi kanaati edinilmistir. Bununla birlikte, 2010 yilindan günümüze kadar ithalatinin ve üretiminin yapilmadigi "Kursunsuz Benzin 98 Oktan" isimli benzin türünün kaldirilmak suretiyle benzin türlerinin bire indirilmesinin, basta lojistik olmak üzere izleme, denetim vb. konularda avantajlar saglayacagi gibi oktan sayisi üzerinden yapilabilecek istismarlarin da önüne geçebilecegi düsünülmektedir. Ancak, söz konusu ürünün, ÖTV Kanununun I Sayili Listesinin A Cetveli geregi, diger benzin türlerinden farkli bir ÖTV uygulamasina tabi oldugu bilindiginden, her ne kadar piyasaya arz edilmese de, bu ürüne, diger benzin türleri ile esit miktarda ÖTV uygulanmasi halinde vergi gelirlerinde bir azalma olmayacagi da öngörülerek benzin türlerinin bire indirilmesi hususunda detayli çalisma yapilabilecegi kanaati edinilmistir.
  • Yapilan kalite denetimleri sonucunda, EPDK tarafindan yürütülen denetim faaliyetlerinin teknik düzenlemelere aykiriliklarin çiktigi bölgelerde yogunlastirilmasinin daha etkin bir denetim sistemine katki saglayacagi degerlendirilmektedir. Bununla birlikte, bahse konu aykiriliklarin tespit edildigi yerlere yakin olan akaryakitin piyasaya arz edildigi tesislerde denetimlerin siklastirilmasinin da faydali olacagi degerlendirilmektedir.

 

www.epdk.gov.tr